Osobný tréner – pomôžem ti pri výbere správneho trénera?

Aký osobný tréner je pre teba najlepší?

Ak uvažuješ o výbere kvalitného osobného trénera, tak tento článok je napísaný práve pre teba.

Ukážem ti 13 zásad, v ktorých sa dozvieš aký osobný tréner je najlepší pre teba. Ukážem ti prečo je nevyhnutný pri tvojej ceste, a v druhom rade ti opíše, akými vlastnosťami by mal disponovať, ako by mal k tebe pristupovať, a čo od neho môžeš, prípadne musíš očakávať.

Z pohľadu teba ako klientky, je veľmi dôležité, aby si bola dostatočne informovaná o úlohe osobného trénera. Potrebuješ vedieť ohodnotiť jeho prácu a spoznať na prvý pohľad jeho kvality.

PREČO JE OSOBNÝ TRÉNER NEVYHNUTNOSŤOU?

Máš v pláne začať cvičiť? Názorne ti uvediem niekoľko veľmi podstatných dôvodov, ktoré ti vysvetlia prečo je pri tvojej ceste osobný tréner nevyhnutný.

 

OSOBNÝ TRÉNER TI UŠETRÍ KOPEC ČASU

Skúsený osobný tréner, má za sebou viac ako 10 rokov praxe. Za tento čas sa naučil kopec znalostí, urobil mnoho chýb, nazbieral samé vychytávky, triky a v neposlednom rade zistil, ako veci fungujú. Ak zacneš trénovať s osobným trénerom, vyhneš sa prekážkam a marným pokusom. Tým pádom predbehneš čas a koniec koncov ušetríš aj peniaze.

VYHNEŠ SA ZRANENIAM

Kvalitný dozor je na nezaplatenie. V praxi vidím 10 klientov vo fitku, a minimálne 7 z nich, si svojím cvičením skôr ubližujú ako pomáhajú. Záleží ti na vlastnom zdraví ? Osobný tréner je nevyhnutnosť.

RÝCHLEJŠIE A DLHODOBO UDRŽATEĽNÉ VÝSLEDKY

Ako som spomínal, 10 rokov vyšliapaný chodník nájde tú najlepšiu a najrýchlejšiu cestu

PRIRODZENÁ MOTIVÁCIA

Nepotrebuješ do seba sypať energetické prípravky, ktoré ťa nabudia na výkon. Tréner to všetko za teba vyrieši.

SPARING PARTNER A SLUŽOBNÍK V JEDNOM

Pripraví ti pomôcky ako na tacke, a ty sa môžeš plne koncentrovať len na vykonávanie cvičenia. Dohliada na tvoje 100% výkony.

PSYCHOLÓG

Pomôže ti v životných otázkach, pomôže ti prekonať pocity úzkosti a postaví ťa na nohy

SKVELÝ UČITEĽ

Poznám trénerov, ktorí urobili zo svojich klientov ďalších kvalitných trénerov. Svedčí to len o tom, že sa klient pri trénerovi toho veľa naučil a je schopný túto vedomosť predávať ďalej. Ak sa chceš naučiť čo najviac o cvičení a zdravom životnom štýle, vezmi si trénera.

PODĽA TÝCHTO ZÁSAD SI VYBERAJ OSOBNÉHO TRÉNERA

1. Dlhoročné skúsenosti s trénovaním

2. Výsledky 

Nemám na mysli len tie výsledky, ktoré dokazuje v počte tréningov, alebo s fotkami svojich klientov ako sa zmenili za 3 mesiace. Myslím aj výsledky, ktoré má v bežnom živote. Výsledky, ktoré o ňom svedčia ako o človeku. Nie len jeho výzor, ale aj duševné a fyzické zdravie, správanie sa a celkový postoj k životu.

3. Osobné skúsenosti so športom

Kvalitný osobný tréner má mať za sebou dlhoročné skúsenosti v športe, ktorému sa venoval od mala. Je to smutné, ale často vídam trénerov, ktorí so športom nemali a nemajú žiadnu skúsenosť. Jednoducho len trénujú.

4. Kondícia

Kvalitného trénera klient len veľmi ťažko v niečom prekoná, kvalitný tréner vyzerá kvalitne. Má peknú postavu, o ktorú sa stará, a záleží mu na zdravom životnom štýle a skvelej kondícií.

5. Tréner = vzor

Klient chce vyzerať ako tréner, chce mať takú kondíciu ako on. Má byť príkladom ako viesť správny, aktívny a zdravý život.

 

6. Nie je pracovne vyťažený

Možno budeš prekvapená ak ti poviem, že práca osobného trénera je náročnejšia ako sa len zdá. Poznám trénerov, ktorí trénujú v priemere denne 10 tréningov jeden po druhom. Je na nich vidieť, že sú vyčerpaní, frustrovaní a často sú radi, že im klient tréning zruší, pretože sa tešia konečne na to, že pôjdu skôr domov a vychutnajú si kľud.

Väčšinou sa takýto osobní tréneri stali väzňami svojich klientov, a sú uväznení v monotónnom prostredí plnom rovnakých ľudí. O tom by som vedel napísať aj knihu, avšak už len pri takýchto skutočnostiach si môžeš predstaviť, ako môže vplývať vyťaženosť na tvojho osobného trénera. V prvom rade takýto tréner nie je nikdy 100% pripravený na tvoj tréning. Takže platíš za viac ako dostávaš. Druhá vec je tá, že ťa niekedy dokonca stiahne dole svojou vyčerpanou a podráždenou náladou plnou nechuti do života.

Prečo je to dôležité?

Predstav si, že musíš byť plne koncentrovaná každú jednu hodinu, ktorú odvádzaš pre svojich klientov. Predstav si, že musíš mať v hlave pripravených mnoho tréningových variácii, ktoré máš vopred pripravené pre každého klienta individuálne a predstav si, že to všetko musíš pozorne sledovať a vyhodnocovať na svojich klientoch, upravovať technické nedostatky, vysvetľovať, ako to majú robiť, ukazovať ako to majú robiť a prečo to tak robiť nemajú. Aby toho nebolo málo, musí ťa aj počúvať a zároveň si musí sledovať čas, aby to všetko čo ma pripravené, stihol.

Ďalej si predstav, že takýto osobný tréner sa behom dňa stretne s desiatimi rôznymi ženami a mužmi, ktorí sa väčšinou musia po práci vyrozprávať, posťažovať, alebo chcú si nechať poradiť, pretože dobrý osobný tréner je aj skutočne dobrý psychológ. Takže rozhodne ti radím, vyťaženosť trénera je kľúčový faktor, ktorý bude rozhodovať o tvojich výsledkoch. Môže to byť kvalitný tréner, veľmi skúsený, môže skutočne dobre vyzerať a mať všetky výhody, ale tiež je len človek.

Ďalšou nevýhodou vyťaženosti je to, že sa ti časovo nevie prispôsobiť. To znamená, že sa väčšinou prispôsobuješ ty jemu a práve preto, sa ti mnohokrát na ten tréning prísť nepodarí, alebo nechce. Kvalitný osobný tréner musí mať vyvážený počet klientov a mal by ponúknuť vždy priateľnú alternatívu vyhovujúcu tvojim požiadavkám. Musí dať do tvojho tréningu svoj 100% potenciál. Musí byť nabitý energiou, pretože ti to v tréningu pomôže. Musí byť nadšený, keď ťa uvidí, a to tak, že aj keď budeš znechutená a bez nálady, tak pri pohľade na trénera sa ti behom 3 sekúnd začne chcieť cvičiť. Možno neuveríš, ale takáto „banalitka“ ako vyťaženosť trénera, vie urobiť totálny rozdiel v celom tréningovom procese. Takže pri výbere trénera sa okamžite informuj ako je časovo vyťažený.

7. Nie je lacný, ale ani drahý

Ak nie si vrcholová športovkyňa, nepotrebuješ vrcholového trénera. Skôr si uškodíš, pretože preňho budeš predstavovať banalitu, ktorej sa nemusí tak kvalitne venovať ako profi športovcovi, ktorého ma plne na svedomí vďaka výkonom, ktoré sa od trénovaného športovca očakávajú. Tréner profi športovcov berie skutočne veľa, táto cena sa na slovenské pomery šplhá celkom vysoko, kľudne na 50-70€ na tréningovú jednotku.

Aj keď si povieš, že máš toľko peňazí, aby si si dopriala kvalitu, nie vždy to tak musí byť. Opakom je príliš lacný tréner, ktorý ti taktiež môže viac uškodiť ako pomôcť. Osobne to z praxe poznám veľmi dobre. Stretávam sa s trénermi, ktorí z rôznych dôvodov musia trénovať za nižšiu taxu (napríklad 5€-10€ za tréning) a ten tréning presne aj tak vyzerá. Robí to s nechuťou.Priemerná cena trénera nie je definovaná, a samozrejme, je individuálna. Vždy záleží od tvojho cieľa, frekvencie tréningov, času a pod..

8. Má charizmu

Musíš na ňom vidieť niečo viac, sympatia hrá tiež určitú rolu. Osobný tréner nemôže byť ako stroj, nemôže byť násilný. Musí vedieť využiť svoju osobnosť na to aby ťa motivoval a dopracoval k výsledkom inak ako len tvrdosťou. Mal by ti porozumieť a pracovať s tebou ako psychológ, pretože základom je, aby prebudil v tebe vnútornú motiváciu.

9. Rešpekt

Rešpekt je kvalitný pilier, bez ktorého by ťa osobný tréner len ťažko donútil k disciplíne. Ak zadá úlohu, musíš sa až báť, čo sa ujdeje, ak ju nesplníš.

10. Je vzdelaný na najvyššej úrovni

Dnes je veľmi jednoduché urobiť si víkendový kurz, zaplatiť si ho a nazvať sa trénerom. Často počúvam názory trénerov, ktorí nemajú vysokú školu. Hovoria, že si to vedia plne nahradiť všemožnými školeniami a podobne. Avšak viem to porovnať z oboch hľadísk, pretože účastnil som sa kurzov pred aj počas vysokej školy. Viem ti povedať to, že v škole som prišiel na podstatné informácie, ktoré boli na kurzoch nie veľmi pravdivo vysvetlené, lepšie povedané obkecané a nevysvetlené a hlavne nepochopené.

Počas štúdia na vysokej škole som získal najdôležitejší pocit, pocit súvislosti. Jedná sa o pocit, keď mi začalo všetko dávať zmysel. Pretože všetky predmety spolu úzko súviseli a detailne sa dopĺňali. Následne som sa cítil udivene, keď som začal čítať články na internete a videl som pomerne veľa nezhôd medzi informáciami naučenými v škole a tými na internete. Je enormný rozdiel, ak je jeden predmet na škole rozdelený do 3 semestrov a podporovaný 2 hodinami týždenne, prepojených s praxou a uzavretý 3 náročnými skúškami, ako iba jedno víkendové školenie uzavreté „predplateným“ certifikátom.

Samozrejme teraz nechcem dehonestovať všetky školenia a certifikáty. Sú veľmi dôležité a nápomocné, ale bohužiaľ je to dnes jeden veľký biznis ako všetko ostatné. Takže aké by mal mať osobný tréner vzdelanie ? Najlepšie ak má vysokoškolské vzdelanie prepojené so školeniami a bohatou vlastnou praxou.

11. Disciplína

Ak tréner niečo povie, musí to dodržať sám. Musí ísť príkladom. Musí mať svoju kvalitnú integritu trénera. Ak nie je tréner disciplinovaný, ako môžeš byť ty ?

12. NEPOUŽÍVA MOBIL

Momentálne častý problém. Hovorím z praxe. Bežne vidím vo fitku chalanov, alebo baby, ktorí sa počas cvičenia dívajú na mobil nonstop. Takto sa oberáš o výsledky. Ešte väčším nepochopením pre mňa je, ak samotný tréner počas tréningovej jednotky obsluhuje mobil. Takýto osobný tréner by u teba nemal mať miesto. Bohužiaľ v praxi to niektorí klienti akceptujú. Ak tvoj budúci osobný tréner bude používať mobil pre svoje súkromné účely, okamžite ho stopni a požiadaj, aby sa ti plne venoval. Ak to napriek tomu neurobí, vymeň trénera.

13. NEFAJČÍ A NEPIJE

Športovec, vzor a propagátor zdravého životného štýlu by nemal piť, a už vôbec nie aj fajčiť. Takýto osobný tréner by sa trénerom nemal nazývať a nemal by v tvojom zozname čo robiť. Avšak ako sa hovorí, každý z nás ma svoje chybičky. Ja nejaké mám tiež tiež.

Určite ti týchto 13 bodov pomôže pri výbere budúceho trénera. Garantujem ti ale jedno nepísané pravidlo, a to znie: AKO BUDEŠ PRISTUPOVAŤ K TRÉNOVANIU TY, TAK BUDE AJ OSOBNÝ TRÉNER. V praxi to funguje tak, že ak tréner vidí ako sa snažíš, opätuje ti to, a dá do tréningu viac guráže a celé to bude mať oveľa väčší zmysel. Oproti tomu, ak to budeš mať v paži, trénerovi budeš taktiež ukradnutá, a bude sa venovať klientom, ktorí za to stoja.

Pomohol ti v niečom tento článok?

Máš nejaké otázky? Napíš komentár pod článok, alebo kontaktuj ma tu, rád ti pomôžem.

Komentáre